Tvorba trávy ve Photoshopu


Problémy při renderování trávy

Velká část lidí hledá za vizualizací kvalitní renderovací programy. Ano, kvalita vizualizací je do jisté míry úměrná volbě softwaru. Některé části vizualizace je však mnohem výhodnější dodělávat ručně, protože výsledek vypadá mnohem přirozeněji. Typickým příkladem takového prvku je právě tráva. Hlavním úskalím travnatých ploch je jejich rozsáhlost. Viditelné opakování textury či strojovost renderovacích programů na velké ploše nevypadá zrovna přirozeně. S tím se samozřejmě dramaticky protahuje doba renderování.

V dnešním dílu se tedy podíváme, jak vytvořit travnaté plochy kolem objektu, které budou vypadat o poznání přirozeněji a přitom nezaberou tolik času. Budeme si však trochu muset „ušpinit ruce“.

trava-vizualizace-predtim

trava-vizualizace-potom

Příprava

Základem celého procesu je kvalitní fotografie travnaté plochy. Ta by měla splňovat několik požadavků.

  • Úhel zachycení fotografie by měl alespoň přibližně odpovídat vizualizaci.
  • Fotografie by měla mít vyšší rozlišení.
  • Doporučuji upřednostnit světlejší fotografie před tmavými.
  • A na závěr. Samozřejmě nám nejde jen o travnaté plochy. Je vždy dobré vnímat otázky lokality a klimatu. Od toho bude záviset „odstín“ celé vizualizace. Jinak bude vypadat vizualizace skokanského můstu, domu na předměstí nebo radnice v městském centru. Když se vám podaří dodat vizualizaci jistou atmosféru budete na tom ve výsledku vždy mnohem lépe, než když stisknete pouze tlačítko „renderovat“.

Zdroje fotografií mohou být různé. Pokud máte kvalitní fotoaparát a trochu času, můžete si pořídit vlastní snímky. V opačném případě doporučuji využít vyhledávání obrázků podle podrobnějších parametrů na Googlu. Dalšími zdroji mohou být nejrůznější portály typu deviantart.com, flickr.com nebo placené fotobanky.

Dále je dobré stáhnout si nějaké štětce s trávou. Ty jsou výborné na vytváření přechodů mezi stěnou a travnatou plochou. Takový detail způsobí, že celek vypadá mnohem přirozeněji. Štětců existuje nepřeberné množství zdarma na internetu. Hledejte klíčová slova photoshop grass brushes.

Postup

Začneme výběrem terénu – tedy místa, kde se bude později nacházet travnatá plocha. Já pro výběr většinou používám polygonální laso. Postupně tedy ohraničíme celou plochu šedé barvy v místech, kde se bude později nacházet tráva. Celý výběr přemístíme do nové vrstvy pomocí Ctrl + X a Ctrl + V. Vrstva s původním terénem bude později nápomocná při tvorbě vržených stínů. Do nové vrstvy dále vložíme obrázek trávy a pomocí Ctrl + T upravíme jeho velikost, aby odpovídala měřítku pohledu.

trava-photoshop-vyber

trava-photoshop-vlozeni-travy

Nyní obrázek trávy několikrát zkopírujeme a vložíme jej vedle sebe. Jednotlivé obrázky můžete pomocí Ctrl + T mírně pootáčet, nebo v menu: Edit – Transform – Flip horizontal některé kousky odzrcadlit. Vznikne tak větší dojem nahodilosti v celé ploše. V další fázi je potřeba si trochu pohrát s klonovacím razítkem a odstranit přechody. Celý proces doporučuji dělat v horizontálních liniích. Tráva by se měla vlivem vzdálenosti postupně zmenšovat.

trava-photoshop-tvorba-plochy

Po dokončení celé plochy můžete štětcem s v nové vrstvě s malou průhledností ztmavit některé části terénu. Vznikne tak dojem plastičnosti. Dále můžete v menu: Image – Adjustments – Hue/Saturation…, nebo po stisknutí klávesové zkratky Ctrl + U upravit odstín zelené či sytost barvy.

trava-photoshop-zaklad

V této fázi jsme na půl cesty a je ještě potřeba výsledek doladit. Kvůli absenci stínů dům vypadá, jako kdyby byl přilepený na terénu. Doplníme tedy vržené stíny a zjemníme přechody mezi terénem a fasádami pomocí štětce s tvarem trávy.

Nejdříve nastavíme poloviční průhlednost vrstvy s trávou a použijeme výchozí renderovaný terén pro tvar stínu. V nové vrstvě vybereme celý tvar vrženého stínu a v menu: Edit – Fill vybereme výplň černou barvou. Poté si vrátíme průhlednost všech vrstev na 100% a následně upravíme průhlednost černé barvy tak, aby korespondovala s vrženým stínem na fasádě.

trava-photoshop-vrzeny-stin-1

trava-photoshop-vrzeny-stin-2

trava-photoshop-vrzeny-stin-3

Teď už jen zbývá trochu si pohrát se štětci na hranici domu a terénu. Já jsem dělal dvě vrstvy pro osvětlenou a neosvětlenou trávu. Pokud potřebujete štětcem vykreslit přímý úsek, držte klávesu Shift a klikněte nejdříve na začátek a potom na konec úseku. Pro získání toho správného odstínu klikněte pravým tlačítkem na vrstvu a zvolte Blending Options.. a následně volbu Color Overlay. Rozklikněte barevnou paletu a vyberte kapátkem barvu z výkresu. Tahy štětcem tak převezmou barvu textury trávy.

trava-photoshop-prace-stetcem-2

Na závěr jsem za dům přidal několik málo stromů abych vizualizaci trochu doladil a ořezal je podle roviny střechy. A je hotovo. Přikládám také další příklad podobné vizualizace na způsob koláže. Na shledanou zase příště.

trava-vizualizace-potom

parter


Učíte se rádi nové věci? Zkuste online kurzy VímVíc.

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments