Těžiště a momenty setrvačnosti v AutoCADu


Pro stavaře je často důležité správně spočítat těžiště a momenty setrvačnosti určité plochy. Dělat však podobné výpočty ručně bývá otrava, v AutoCADu je to otázka několika okamžiků.

Postup

t-nosnik-teziste

  • Nejdříve je nutné nakreslit požadovaný průřez pomocí nástroje polyline (křivka). Obrazec musí být uzavřený. Já jsem si například vytvořil nosník ve tvaru písmene T.4
  • AutoCAD všechny parametry počítá od počátku souřadného systému. Proto doporučuji začít kreslení v bodě (0,0), nebo si počátek souřadného systému přesunout přímo na objekt pomocí panelu nástrojů USS.
  • Nejdříve je potřeba z objektu vytvořit oblast. Zadejte příkaz oblast nebo _region a poté označte plochu na které chcete spočítat těžiště. Po zadání příkazu bude objekt vypadat podobně jako blok.
  • Dále zadejte příkaz hmotv nebo _massprop a klikněte na oblast. AutoCAD poté vytvoří tabulku ze které je možné vyčíst všechny údaje.

t-nosnik-parametry

  • Nakonec už jen stačí vynést souřadnice těžiště od počátku souřadného systému. Pro výpočet momentů setrvačnosti je nutné těžiště prvku přesunout do počátku souřadného systému a znovu zopakovat poslední krok.

T nosník - poloha těžiště

 


Učíte se rádi nové věci? Zkuste online kurzy VímVíc.

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments