SketchUp plugin: Tree Maker


Dnes si představíme další z řady zajímavých doplňků pro SketchUp. Řeč bude o pluginu Tree Maker ve verzi 1.10, který dovede vytvářet stromy, keře, květiny i travnaté plochy. To vše z předem připravených šablon. Podíváme se tedy, jaké má plugin výhody oproti modelům z 3D Warehouse a jak kvalitní výstupy můžeme očekávat.

Oproti online dostupným modelům nabízí plugin hned několik výhod:

  • Funguje bez internetového připojení.
  • Náhodné generování s možností navolit si složitost modelu.
  • Věrohodný vzhled.
  • Široké možnosti editace.

U posledního bodu bych se ještě na chvíli zastavil. Tree Maker nemá ve své paměti tak rozsáhlou databázi šablon. Vlastně jich tu celkem najdete kolem 50, nicméně díky bohatým možnostem editace je možné zeleň prakticky od základů předělat a vytvořit tak stafáž podle vlastních představ. Změnit můžete vše co vás napadne, samozřejmostí je počet větví, jejich tvar a zakřivení, typy listů, květů a použité textury.

Stromy vygenerované pluginem Tree Maker

Zároveň je však nutné varovat. Zeleň obecně patří mezi komponenty, které jsou velmi náročné na zpracování. Není dobré to přehánět s jejich vkládáním, protože obsahují velké množství polygonů. Obyčejně se náročné části modelu vkládají do vlastních hladin, které je možné pro zajištění hladšího chodu SketchUpu vypnout. Tree Maker však nabízí velmi zajímavou funkci, kdy vám stiskem jednoho tlačítka přepne všechnu zeleň do čárového zobrazení.

Ovládání pluginu je velmi jednoduché. Lišta obsahuje pouhá 4 tlačítka.

 

Tree Maker - ovládací panel

  • New Tree – vytvoření nového keře, rostliny či stromu
  • Make Grass – vytvoření travnaté plochy
  • Proxies – dočasně přepne všechny modely do čárového zobrazení
  • Redraw – znovu přepne všechnu zeleň z čárového zobrazení do plného modelu

Pojďme si zkusit vytvořit nějaký strom a naznačme si možnosti editace. Z šablon jsem zvolil Winter Tree a klepl jsem na OK. Plugin vytvořil jednoduchou kostru stromu, kterou mohu vložit kam budu chtít. Přidržením klávesy Ctrl mohu stromů vytvořit více za sebou. Takto vytvořené modely se chovají jako komponenty a lze je hromadně měnit.

Kostry stromů

Při kliknutí na tlačítko Redraw se stromy plně vykreslí. Skvělé je, že modely nejsou úplně stejné a liší se o drobné nuance. Může se to zdát jako nepodstatný detail, ale 30x přesně nakopírovaným stromem vizualizace často hodně utrpí. Z tohoto důvodu staženými modely často rotuji a měním jejich velikost – zde to Tree Maker už v základu řeší za vás.

Plné vykreslení

Tree Maker nabízí bohaté způsoby editace. Stačí na komponentu kliknout pravým tlačítkem, z nabídky vybrat 3D ArcStudio Tree a následně Tree Configuration. Jednotlivé vlastnosti jsou přehledně uspořádány do záložek a pluginu se v tomto ohledu nedá vůbec nic vytknout.

Měnit můžete počet větví v jednotlivých patrech stromu, jejich tvar a úhel, šířky, simulovat působení větru, velikost, tvar a množství listů či měnit textury kůry. Vyjmenoval jsem jen nejzákladnější z pár stovek parametrů se kterými si můžete hrát dle libosti. Pomocí tlačítka New Tree lze kromě stromů vkládat samozřejmě i nejrůznější keře či rostliny. Vygenerované modely jsou velmi kvalitní a věřím že tímhle způsobem si každý může vytvořit svou vlastní databázi stromů, které budou vypadat podle jeho představ a nebudou náročné na zpracování.

Tree Maker - parametry

Kromě stromů umí Tree Maker vygenerovat také travnaté plochy. Postačí vám pouze označit libovolnou plochu a plugin ji zaplní trávou. Pokud při tvorbě zaškrtnete políčko Place Normal to Face, poradí si Tree Maker i se svahy.

Tree Maker - tráva

Vytvářet travnaté plochy přímo v modelu má svá úskalí a spíše to nedoporučuji. Vytvořit tímto způsobem travnatou plochu s rozměry několik desítek metrů čtverečních je velmi náročné a výrazně tím zpomalujete chod SketchUpu. S velikostí souboru také narůstá výsledná doba potřebná k renderování. Travnaté plochy můžete vytvářet mnohem rychleji a při troše šikovnosti i realističtěji – viz článek Tvorba trávy ve Photoshopu.

Video

Na závěr přikládám první část video-tutoriálu z dílny 3D Arc Studio.


Učíte se rádi nové věci? Zkuste online kurzy VímVíc.

Zanechat komentář:

avatar