SketchUp plugin: Soap Skin & Bubble


Recenze

SketchUp umí snadno generovat plochy v uzavřených tvarech, které leží v jedné rovině. Co ale dělat s nepravidelnou spojnicí, uvnitř které bychom si přáli vygenerovat plochu? Díky doplňku Soap Skin & Bubble to nebude žádný problém. Tento plugin jednoduše vygeneruje půdorysný tvar, který rozdělí na větší počet plošek a vypočítá umístění každé z nich. Výsledek pak uzavře do jedné skupiny, se kterou lze dále pracovat.

Soap Skin & Bubble lze jednoduše ovládat pomocí malého panelu nástrojů:

soap-skin-bubble-panel-nastroju

Postup je jednoduchý. Pro pokus jsem vytvořil jednoduchý uzavřený prvek, který je vytvořen ze tří rovných čar a jednoho oblouku.

Soap Skin & Bubble - výběr hran

Všechny prvky označíme a klikneme na první tlačítko Generate Soap Skin. Plugin vygeneruje půdorysnou plochu celého tvaru a rozdělí ji na menší plošky. Počet drobných plošek lze měnit numerickou klávesnicí. V příkladu jsem použil rozdělení na 20 částí v nejdelší straně. Více ploch samozřejmě zabere delší dobu generování.

Soap Skin & Bubble - generovaná plocha

Stiskneme Enter pro potvrzení počtu ploch a znovu Enter pro zahájení generování.

Soap Skin & Bubble - průběh generování

Po dokončení generování jsou plochy uložené v jedné skupině a lze je volně editovat pomocí nástrojů pro úpravu terénu Sandbox.

Soap Skin & Bubble - výsledek

Druhým tlačítkem Edit Soap Skin Ratio lze poupravit tvar výsledného objektu. Posledním tlačítkem Generate SoapBubble lze celou konstrukci zatížit tlakem. Jedná se tak o výborný nástroj pro návrh a úpravu membránových konstrukcí. Díky tomuto pluginu se budete schopni zase o něco blíže přiblížit organickému modelování.

Stáhnout plugin

Video


Učíte se rádi nové věci? Zkuste online kurzy VímVíc.

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments