SketchUp plugin: Section Cut Face
Tvorba zatmavených řezů
Při řezání modelem ve SketchUpu se odhalují duté prostory zdí a stropů. To není úplně fajn, pokud chceme prezentovat pěkné a čisté řezy. Dnes si ukážeme způsob jak tyto elementy jednoduše začernit. Jako jednu z možností uvádím také plugin Section Cut Face, který si představíme hned po několika manuálních variantách.
Existuje několik metod:
- Nástroj Layout
- V grafickém editoru problematická místa ručně začerníme
- Použijeme nástroj Reverse Faces
- Plochy řezu ručně dokreslíme
- Plugin Section Cut Face
Předtím, než se budeme zabývat samotným pluginem bych rád okomentoval ostatní z metod. Stručně by se tyto metody dali rozdělit do dvou skupin – vytváření řezů na straně SketchUpu a externích softwarů. Společným jmenovatelem obou skupin je však pracnost a zdlouhavost celého postupu. Dalším problémem většiny uvedených metod je, že je lze aplikovat pouze pro jeden řez. V momentě kdy budeme chtít vytvořit další řez kousek vedle, bude nutné celý proces otrocky opakovat.
Pokud si chcete s výsledkem skutečně vyhrát a ovládáte i nějaký grafický program, vřele doporučuji vydat se právě touto cestou. Vynikající příklad si můžete vzít z videa Alexe Hogrefe.
Pokud byste chtěli prezentovat své výstupy ve SketchUpu bez užití grafického editoru, nejrychleji to lze udělat nástrojem Reverse Faces. Stěnu lze obrátit naruby, začernit a pak obrátit zpátky. Řezy, které budou procházet skrz se budou zdát plně tmavé. Tuto metodu prezentuji ve videu na konci článku.
Plugin Section Cut Face
Dostáváme se k pluginu Section Cut Face, který umí automaticky vytvářet zatmavené řezy a oproti ručním metodám dovede značně šetřit čas. Plugin pracuje tak, že v aktivním řezu vytváří plochy, kterými zakrývá pohled dovnitř stěn. Těmto plochám můžete automaticky přiřadit barvu a také další parametry.
Nejdříve ve SketchUp vytvoříme klasický řez. Je úplně jedno o jaké se jedná zobrazení, plugin funguje ve všech pohledech, perspektivě i axonometrii.
Řez označíme a klikneme na něj pravým tlačítkem. V menu vybereme položku Add Section-Cut Face. V dalším okně budeme vyzváni k určení podrobnějších parametrů. Můžeme navolit barvu řezu, hran nebo určit hladinu do které se má vygenerovaná plocha uložit. Poté klikneme na tlačítko OK a zahájíme tak generování.
Po vygenerování jsou jednotlivé plochy uložené uvnitř jedné skupiny. Plochy je tak možné dodatečně přebarvovat a v případě chybného vykreslení také promazávat.
Video
Dnešní video jsem rozdělil do dvou částí. V první části testuji jednu z ručních metod na začernění řezů a ve druhé potom plugin Section Cut Face.
Učíte se rádi nové věci? Zkuste online kurzy VímVíc.