SketchUp plugin: Round Corner


Recenze

Jak už napovídá název příspěvku, dnes bude řeč o pluginu, který dokáže zakulacovat rohy či hrany vašeho modelu. Jedná se o nepostradatelnou pomůcku, kterou můžete využít například při modelování nábytku – pohovek či postelí. SketchUp samozřejmě umožňuje zakulacovat rohy pomocí tradičních nástrojů, existuje však pohodlnější, rychlejší i kvalitnější cesta a tou je právě využití pluginu Round Corner.

Nejnovější verzi pluginu naleznete zdarma na stránkách sketchucation.com. Je nutné se však registrovat.

Round Corner 2.0

Od napsání původní recenze uplynulo už mnoho vody. Nicméně základ pluginu je pořád stejný a proto zde uvádím původní recenzi, kterou jsem sepsal pro tuto verzi. V době psaní článku je k dostání verze 3.1, která plugin obohacuje o další vychytávky. Ty si představíme později.

Základem pluginu je malý panel nástrojů, který obsahuje pouhá 3 tlačítka. První se nazývá Round Corners in 3D, druhé Sharp Corners in 3D a třetí Bevel Edges and Corners.

panel-nastroju-round-corner

Funkce tlačítek jsou velmi podobné. První zakulatí hrany a vytvoří oblé rohy. Druhé tlačítko vytvoří podobné zakulacení s ostrými rohy a třetí funkce využívá pouze zkosení. Obrázek níže snad tyto rozdíly zdokumentuje lépe. Výhodou pluginu proti ručnímu modelování je samozřejmě rychlost a přesná kontrola nad počtem prvků.

round-corner-priklady-zakulaceni

Plugin je robustní a vyladěný k tomu, aby uživatel mohl využít více cest k dosažení stejného výsledku. Round Corner je proto velmi snadný na užívání. Výběr hran (nebo stran) objektu lze provádět kliknutím a platí zde i funkce SketchUpu pro dvojklik a trojklik – tedy pro výběr souvisejících prvků či celého objektu. Ovládání je tedy opravdu vydařené.

Po kliknutí na jedno ze tří tlačítek, které určuje typ zakulacení se pod panely nástrojů objeví úzká lišta, na které lze navolit další parametry zakřivení. Nejdůležitější je pak funkce Offset, která určí poloměr křivosti a dále parametr „#„, kde si můžete navolit počet stran – přičemž zvolit si můžete libovolné číslo od 1 do 30. Poté už stačí jen potvrdit pomocí OK na konci lišty, případně stisknout klávesu Enter.

Novinky – Round Corner 3.1

Změny se objevili zejména v uživatelské rozhraní, které nabízí více funkcí a je ještě více přívětivější pro uživatele. Paletka nabízí 4 různé oblasti – Edges selection, Parameters, Edge properties a Geometry Generation. Lišta tak nabízí lépe uspořádané funkce, aby odpovídali celému postupu zleva doprava.round-corners

Poslední sada nástrojů Geometry Generation je novinkou. Round Corner si totiž nově pamatuje i poslední výběr, na kterém jste prováděli změny. Právě zde je možné udělat další úpravy bez nutnosti opakované selekce, což uživatelům šetří čas.

Další novinky se týkají upozorňování na přesahy zakulacování a detailnějších možnostech zpracovávání rohů.

Tvůrce pluginu upozorňuje na nutnost stažení knihovny LibFredo6 6.8 nebo novější. Doporučuji si projít toto vlákno, kde si můžete stáhnout také detailní pdf dokumentaci (v angličtině).

Video

Přikládám oficiální video pluginu spolu s testem. Video je v současnosti dostupné pouze pro verzi 2.0.


Učíte se rádi nové věci? Zkuste online kurzy VímVíc.

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments