SketchUp plugin: Joint PushPull


Koncept vytahování a zatlačování stran hmot je jeden ze základních stavebních kamenů SketchUpu. Jediným omezením jsou nároky na tvar modelu se kterým pracujeme. V základu totiž SketchUp nabízí práci pouze s pravoúhlými modely. Naštěstí je tu k dispozici zdarma (registrace je za 15 dolarů) šikovný plugin Joint PushPull, který tuto funkci dále rozšiřuje i na zakřivené plochy.

joint-push-pull

Původní verze pluginu obsahovala pouze 3 režimy vytahování. Současná verze 3.5a už jich nabízí 6 a značně rozšířila další uživatelská nastavení, která se vešla do pohodlného menu. Protože plugin pochází od stejných autorů, rozhraní je velmi podobné Round Corners.

Normal PushPull (N) – vytahování ploch ve směru normály tak jak jej známe ze SketchUpu. Oproti klasickému nástroji umožňuje vytahovat více ploch najednou.

Joint PushPull (J) – vytahování oblých ploch oproti původním verzím dosáhlo dalšího pokroku. Není problém vytahovat ani křivé plochy s otvory.

Vector PushPull (V) – vytahování vybraných ploch ve směru vektoru, který lze navolit například existující úsečkou či osou.

Extrude PushPull (X) – mix mezi Normal a Joint režimem. Vytahuje zakřivené plochy po směru normály – například průmět na válci.

Round PushPull (R) – režim round prakticky simuluje část pluginu Round Corners. Vytažení ploch se zaoblením hran s možností navolení počtu segmentů.

Follow PushPull (F) – další zajímavá funkce – vytahování zužujících se tvarů – například komolých kuželů.

Přehledné menu dále doplňuje některé režimy o další zajímavé funkce. Například Random, která každou plošku vytáhne náhodně v zadaném intervalu.

Sečteno, podtrženo. Tento plugin výrazně rozšiřuje stávající funkce SketchUpu a neměl by chybět žádnému uživateli. Před použitím je zapotřebí stáhnout a nainstalovat si knihovnu LibFredo6, samotný plugin je po registraci zdarma dostupný na stránkách sketchucation.com.

Videa

Od dob psaní na CADtutorialu funkce pluginu výrazně pokročily. Dokumentuje to i moje neoficiální video na kterém jsem plugin testoval. Přikládám tedy i oficiální video s představením současných funkcí pluginu.


Učíte se rádi nové věci? Zkuste online kurzy VímVíc.

guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Joyef
Joyef
5 roky

plugin nie je vobec zdarma….
teda ak sa nezarat registracia ,ktora stoji 15 dolarov

Joyef
Joyef
5 roky
Reply to  Lukáš

Máte pravdu,mení sa to každý deň….stihol som registraciu zdarma ,ktorá bola možná pred 3 dňami…a tým padom mám ten plugin zdarma….