SketchUp plugin: Instant Road


Jen málokdo by se chtěl trápit modelováním cest či silnic v terénu. V dnešním díle vám představím plugin Instant Road, který většinu práce udělá za vás. Plná verze pluginu je k dispozici za 25 dolarů, lze si však vystačit s free verzí, která má jen několik málo omezení.

  • šířka cesty je omezena od 182 do 304cm (6-10 stop)
  • okraj cesty může mít maximální délku 15cm (6palců) – nelze tak vytvářet chodníky
  • vyrovnávací rovina mezi cestou (v zářezu) a terénem má maximální délku 91 cm (36 palců)

Poznámka: Vývoj pluginu Instant Road byl ukončen a pro verze SU 2014 a výše už není podporován. Pro novější verze SketchUpu existuje verze Instant Road Nui – verzi zdarma jsem bohužel nedohledal a je nutné si plugin rovnou zakoupit za 25 dolarů.


Recenze

Nejdříve si vytvoříme zkušební terén. Použijeme nástroj Scratch v panelu nástrojů Sandbox a nakreslíme síť, které dodáme tvar pomocí nástroje Smoove.

uprava-terenu

Vybereme skupinu s terénem a použijeme nástroj Soften Edges v nabídce Window. V dialogovém okně zvolíme oba způsoby vyhlazení a přibližně 20 stupňů. Nakonec klikneme pravým tlačítkem na terén a rozbijeme ho pomocí nástroje Explode. Tím jsme si připravili terén.

vyhlazeni-ploch

Vyhlazená plocha terénu.

Můžeme začít s vytvářením cesty. Instant Road umí vytvářet cestu ze střednice, stačí do terénu naklikat několik málo čar. Na spodním obrázku vidíte, že čáry mi prochází terénem, nehraje to roli. Ujistěte se však, že krajní body úseček leží v rovině terénu. Všechny úsečky, které tvoří střednici, nakonec vložte do jedné skupiny.

priprava-pro-instant-road

Teď už jen stačí vybrat plochu terénu a skupinu se střednicí. Přejdeme do menu: Plugins – Instant Road – Road from CenterLine. V dialogovém okně navolíme parametry, které potřebujeme. Pro detailnější parametry zvolíme v řádku Edit Additional Parameters odpověď yes. Potvrdíme stisknutím tlačítka OK.

instant-road-parametry-1

V dalším dialogovém okně je možné nastavit podrobnější parametry. Zajímavý je především čtvrtý řádek, který zvyšuje počet segmentů na tvorbu cesty. Z naší zubaté střednice tak vznikne hladký oblouk. Nakonec klikneme opět na OK.

instant-road-parametry-2

Vykreslení cesty nakonec proběhlo v pořádku. Na spodním obrázku je můj výsledek se zobrazenou skrytou geometrií a malá grafika na závěr.

instant-road-vysledek

instant-road-vizualizace

Video


Učíte se rádi nové věci? Zkuste online kurzy VímVíc.

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments