SketchUp návod 1.díl – Úvod do 3D modelování


Předmluva

Už jako malý kluk jsem byl skutečně fascinován 3D modelováním a vizualizacemi. Volná odpoledne jsem nejraději trávil u počítače a pokoušel se modelovat. Byly to opravdu nesmělé pokusy, když uvážím, jaká to byla doba. Žádný dostupný software nebyl ani trochu intuitivní a modelování bylo náročné i pro pokročilé uživatele, tím spíše pro začátečníky.

SketchUp jsem poprvé vyzkoušel na vysoké škole a musím uznat, že z počátku jsem z něj nebyl nijak zvlášť nadšený. Jako budoucí architekt jsem byl posedlý vizualizacemi a grafikou, která by patřičně zdůraznila můj záměr. Nicméně díky šikovným nástrojům jsem začal SketchUp používat v prvních fázích návrhů pro hledání myšlenky jako takový 3D skicář.

Myslím, že jsem tenkrát SketchUp velice podcenil a stejnou chybu dnes dělá mnoho dalších uživatelů. Možná je to částečně díky vzhledu, který silně připomíná malování ve Windows, nebo díky funkcím, kterých je jen zlomek oproti profesionálním 3D programům. Je těžké si připustit, že jednoduchý program může mít opravdu seriozní využití. Jsou tu však jisté unikátní vlastnosti, které opravdu ohromí.

Vzpomínám si, jak za mnou jednou přišel 10 letý bratranec a chtěl si na mém počítači zahrát nějaké hry. Na počítači toho moc nemám, místo toho jsem mu pustil SketchUp a ukázal základy modelování. Když jsem se po několika hodinách vrátil, nadšeně mi ukazoval helikoptéru s přistávací plošinou. V tu chvíli jsem si uvědomil zarážející fakt. Ve 3D světě už neexistuje bariéra mezi vysokoškolákem a malým klukem.

Obsah a forma kurzu

 • Obsah kurzu pokrývá veškeré znalosti od nejsnadnějších nástrojů po složitější techniky. Návody jsou vhodné i pro úplné začátečníky.
 • Na SketchUp dále volně navazuje kurz Artlantis, který se věnuje renderování a kurz Photoshop, který obsahuje postrenderovací práce. Výsledkem těchto kurzů by mělo být snadné vytvoření atraktivní vizualizace v krátkém čase.
 • Kurz byl nově aktualizován a obsahuje obrázky a postupy jak ze starších verzí SketchUpu tak i nové pro SketchUp Make.

Výhody a nevýhody SketchUpu

Proč zvolit právě SketchUp?

Výhody:

 • Jednoduchý, intuitivní a silný nástroj pro modelování. Není žádný problém vytvořit slušný model už při prvním spuštění.
 • Hledáte tu pravou židli, okno nebo strom? SketchUp disponuje největší databází 3D modelů zdarma, vytvořené samotnými uživateli.
 • Díky propojení s Google Earth můžete vymodelovat libovolný objekt ve vašem okolí a nahrát ho do 3D vrstvy. Stejně tak lze většinu modelů budov stáhnout a používat i včetně terénu.
 • Zakreslování do fotografie, export a import do mnoha formátů – bez problémů lze převádět pohledy i řezy do dwg a pracovat s nimi dále v AutoCADu nebo jako jpg.
 • Zajímavé nástroje pro tvorbu terénu.
 • Spousta zajímavých vylepšení programu (tzv. pluginy), které jsou volně ke stažení.
 • Při troše šikovnosti lze vytvářet kvalitní vizualizace za použití stylů a Photoshopu. Kvalitní tutoriály na toto téma zpracoval Alex Hogrefe na svém blogu.
 • Pro nekomerční použití zdarma. Pro verze (asi 20tisíc korun) obsahuje další nástroje.

Nevýhody:

 • Velmi omezené modelování organických tvarů a zakřivených ploch. To lze do jisté míry odbourat množstvím pluginů, nicméně stále platí, že pokud se chcete věnovat modelování organických ploch, je dobré k tomu zvolit přímo určený software.
 • Sketchup má pro práci s výkresy přímo určený modul LayOut. Ten disponuje zajímavými vlastnostmi pro prezentaci, ale prozatím je nemožné získat tak kvalitní technické podklady jako v Autocadu či Archicadu.
 • Sketchup měl být co nejjednodušším nástrojem pro širokou skupinu uživatelů. Postrádá komplexnost a složitější funkce.

Použití

Ve SketchUpu lze vytvořit prakticky cokoliv za krátký čas a bez předchozích znalostí 3D modelování. Ocení jej zejména uživatelé, kteří chtějí plánovat své bydlení, SketchUp je více než vhodný nástroj pro návrh interiéru či exteriéru. Jak na to si ukážeme v dalších dílech.

Seznam dalších dílů:


Učíte se rádi nové věci? Zkuste online kurzy VímVíc.

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments