Pravé tlačítko myši v AutoCADu


V druhém dílu seriálu o AutoCADu jsem se zmiňoval o využití pravého tlačítka myši. Dnes se trochu blíže podíváme na některá nastavení, která nám zásadním způsobem zvednou efektivitu. Co je však zásadnější, z naší strany to nebude vyžadovat moc návyků navíc.

Pokud patříte mezi většinu uživatelů AutoCADu, nevyužíváte svou myš vlastně moc efektivně. Běžný uživatel totiž téměř výhradně pouze levé tlačítko a kolečko. Většinou ani netuší, k čemu by mu pravé tlačítko bylo. To totiž vyvolá pouze místní nabídku v závislosti na aktuální poloze myši.

mistni-nabidka

Práce s kamerou pro nás moc užitečná není. A co víc, všechny tyto nástroje jsou dostupné i odjinud. Místní nabídka sice také umožňuje zadávat poslední příkazy, ale když uvážíme délku celého postupu, je to celkem k ničemu. Mnohem lepší je nastavit si pravé tlačítko tak, aby fungovalo jako klávesa Enter a zároveň opakovalo poslední prováděný příkaz. Přejdeme tedy do menu: Nástroje – Možnosti a na kartě Uživatelské nastavení klikneme na tlačítko Úprava nastavení pravého tlačítka.

prave-tlacitko

Nejvíce se mi osvědčilo zaškrtnout Časově závislé kliknutí pravým tlačítkem a v režimu úprav Opakování posledního příkazu.

Časově závislé kliknutí má výhodu v tom, že pokud podržíme pravé tlačítko déle, než trvá klik – v tomto případě 250ms o místní nabídku nepřijdeme, jinak se pravé tlačítko při pouhém kliknutí chová jako Enter.

Opakování posledního příkazu se zapne tehdy, pokud není Enter potřeba. Pokud jsme jako poslední kreslili kružnici, pravým tlačítkem začneme okamžitě kreslit novou. Pokud jsme posouvali nebo kopírovali, můžeme tyto činnosti provádět po stisku pravého tlačítka znovu.

Příklad:

Jak moc je tato změna efektivní?

Zkusme jednoduchý příklad. Musíme nakreslit skupinu 3 nezávislých úseček a pak je všechny posunout jinam. Uživatel Franta, který o této funkci nic neví musí pravidelně jezdit myší od středu obrazovky směrem k požadovaným tlačítkům a postupně kreslí a posouvá jednu úsečku za druhou.

Uživatel Pepa to má jednodušší. Začíná stejně jako Franta ale po dokončení první úsečky zopakuje 2x poslední příkaz pravým tlačítkem a potvrdí jej znovu pravým tlačítkem (nehnul se přitom z místa), které nyní simuluje Enter. To samé opakuje pro posun. A zatímco Franta stále jezdí myší své kilometry, Pepa má svou práci hotovou.

Video

Vytvořil jsem krátké ilustrativní video, které ukazuje, jak celá práce může fungovat. První třetina videa se pak týká vyvolávání místní nabídky na různých místech. V průběhu celého postupu jsem se nedotkl klávesnice.


Učíte se rádi nové věci? Zkuste online kurzy VímVíc.

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments