Měřítko obrázku v AutoCADu


Při kreslení se můžete dostat do situace, kdy pro vás bude výhodné použít ve výkresu jako podklad obrázek. Může se jednat o mnoho případů, jedním z nejčastějších je digitalizace starších výkresů. Dnes si ukážeme, jak do AutoCADu obrázek vložit a jak jej dát rychle do měřítka.

Úprava obrázku

Před použitím obrázku je vhodné věnovat pár minut přípravě. Hlavním důvodem je snížení velikosti na minimum. Velké obrázky mohou při častém zoomování AutoCAD zpomalovat. V případě rozsáhlejších výkresů bývá vhodné odstranit nepotřebné okraje a odstranit zažloutlý odstín – například ve Photoshopu.

Pokud jde o zmenšování velikosti obrázků, doporučuji nástroj compressor.io. Nemusíte nic instalovat a během minuty máte klidně i o 70% menší obrázek s poměrně dobrou čitelností.

Nastavení měřítka obrázku

Celý postup může působit trochu zmatečně, proto jsem k němu vytvořil i video. Nejdříve je potřeba vložit obrázek do AutoCADu. V menu klikněte na Vložit – Reference s rastrovým zobrazením. Po zadání cesty obrázku se otevře dialogové okno Připojit obraz, kde lze vybrat, jakým způsobem zadat měřítko či bod vložení. Ponechte stávající volby a klikněte na OK. Poté zadejte bod vložení a stiskněte klávesu Enter.

Nyní si pomocí rohů upravte velikost obrázku tak, aby alespoň částečně korespondoval s vašimi jednotkami. Teoreticky lze opakováním tohoto postupu upravovat obrázek tak dlouho, dokud nebude v měřítku. To byste se ale hodně naklikali, proto si ukážeme rychlejší postup.

  • Nejdříve je zapotřebí nalézt na výkrese co nejdelší čitelnou kótu, delší kóta znamená větší přesnost celého postupu. Pokud není k dispozici žádný rozměr, můžete zkusit délky odhadnout -například pomocí dveří či schodiště a obrázek dále upravit tak, aby vycházely zaokrouhlené rozměry místností.
  • Teď potřebujeme sjednotit bod obrázku a výkresu do jednoho výchozího bodu. Od tohoto bodu začneme vynášet skutečnou délku úsečky (v mém případě je to kóta o skutečné velikosti 632cm), společným bodem je pak počátek kóty.
  • Výchozí bod slouží k úpravě měřítka obrázku. Klikněte na nástroj Měřítko, poté na výchozí bod a stiskněte klávesu R (reference) a potvrďte Enterem.
  • Nejdříve vybíráme délku úseku, který chceme měnit a následně jeho budoucí velikost. Znovu klikneme na výchozí bod a vybereme velikost úseku z obrázku a poté jej adekvátně zvětšíme na skutečnou hodnotu. V mém případě vybírám velikost kóty a zvětšuji na skutečných 632cm, které jsem si jako čáru předtím zanesl do výkresu.
  • Obrázek teď odpovídá skutečné velikosti a může dobře posloužit jako podklad pro kreslení. Na konci provedu kontrolu pomocí dalších kót.

TIP: Podobně celý proces funguje také pro natáčení obrázku – zde jako reference poslouží původní a budoucí úhel.
TIP 2: Obrázek někdy barevností narušuje čitelnost výkresu. V menu: Modifikace – Vlastnosti lze po označení obrázku obrázek upravit pomocí parametrů Jas, Kontrast a Útlum.
TIP 3: Relativní cesty umožní při zachování hiearchie složek načíst obrázek v AutoCADu i někomu jinému a z jiného umístění. Relativní cestu lze zaškrtnout při vkládání obrázku, nebo přes menu: Vložit – Externí reference...


Učíte se rádi nové věci? Zkuste online kurzy VímVíc.

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments