Hromadný export více rozvržení do PDF


V pátém dílu seriálu o AutoCADu jsme si pověděli něco málo o tvorbě rozvržení a odesílání výkresu na tiskárnu či tvorbě PDF. Dnes se podíváme na případ, kdy je potřeba vykreslit desítku, nebo stovku rozvržení. Vykreslovat PDF postupně a následně pomocí nějakého softwaru všechny výstupy spojit do jednoho by mohla být práce na celé dopoledne. My si dnes ukážeme o dost elegantnější řešení, které nám postup zkrátí na několik minut.

Vykreslování tak velkého množství PDF souborů bývá běžnou praxí – například pokud chcete zaslat aktuální náhledy práce klientovi. Při posledním zaměření hotelu si například náš zákazník vyžádal každý z pokojů hezky zvlášť na formátu A4 :). Tento postup tedy funguje i na poměrně bizarní případ 200 rozvržení.

Přepneme se do prvního rozvržení, napíšeme příkaz exportpdf a stiskneme klávesu Enter. Otevře se dialogové okno Uložit jako PDF.

ulozit-jako-pdf

V nabídce export je nutné vybrat všechna rozvržení. Volba aktuální rozvržení vykreslí pouze jedno – právě otevřené rozvržení. Můžete si také pohrát s dalšími možnostmi, kde najdete další zajímavé volby – například zda do výsledného PDF souboru zahrnout také informace o hladinách.

moznosti-pdf

Následně stačí kliknout na tlačítko Uložit. AutoCAD začne procházet jednotlivá rozvržení a generovat PDF soubor – práce s programem tak bude na malou chvilku nemožná. Výsledkem generování by měl být jeden více listový PDF soubor.

Jakkoliv je tento postup elegantní, občas jsem narazil na několik problémů. Vykreslování se někdy například nepodařilo napoprvé, ale až na podruhé.

Pro jednotlivá rozvržení je také dobré nastavit nějakou imaginární tiskárnu pro převod do PDF – například PDFcreator. Když jsem měl při vykreslování na rozvržení nastavenou pracovní tiskárnu, byly jednotlivé výkresy v PDF souboru ořezané nebo posunuté.


Učíte se rádi nové věci? Zkuste online kurzy VímVíc.

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments