AutoCAD návod 6.díl – Práce s hladinami, vzhled výkresu


Jak jsem minule slíbil, dnes se podíváme na detailnější nastavení hladin. Vysvětlíme si, jakým způsobem s hladinami lépe a efektivněji pracovat. Aby to nebyla jen suchá teorie, na závěr přidám několik málo tipů pro kvalitnější vzhled výkresu a navážu tak na předchozí kapitolu o tvorbě výkresů.

Hladiny

Hladiny jsou základem každého serióznějšího CAD programu. Když však dojde na organizaci výkresu, zejména začátečníkům se systém hladin jeví jako zcela zbytečný a zdlouhavý nástroj. V prvé řadě se tedy podíváme, jaký má vůbec smysl věnovat náš čas organizaci hladin.

  • Hromadná změna barvy, tloušťky či typu čáry objektů jedné hladiny.
  • Hladiny lze v případě potřeby dočasně vypnout a tím přispět k větší přehlednosti výkresů a rychlejšímu kreslení.
  • Hladiny lze vypínat v rámci jednotlivých výřezů na kartách rozvržení. Stejně tak lze upravovat barvy čar každého výřezu, aniž by se to dotklo modelu.
  • Hladinám můžeme přednastavit, zda je chceme tisknout či nikoliv. Bez obav můžeme využívat systém pomocných čar nebo obrázkových podkladů.
  • Pokud si přejeme rychle vyhledat prvky se společnými znaky, hladiny mohou být neocenitelným pomocníkem a kritériem pro hledání. Více o funkci rychlého hledání jsem se rozepsal v článku 5 tipů pro efektivnější práci v AutoCADu v kapitole rychlý výběr.
  • Práce v týmu je bez systému hladin prakticky nemožná.

To všechno jsou poměrně pádné důvody a určitě by se jich dalo najít daleko více. Jako poslední argument poslouží také fakt, že vytvořit hladinu a přidat do ní libovolný prvek je tak rychlé a snadné, že se to kvůli budoucí úspoře času a hlavně nervů opravdu vyplatí dělat.

Posuďte sami. Panel nástrojů Hladiny obsahuje jen několik málo tlačítek a jednu rozbalovací nabídku, přičemž pro základní práci s hladinami vám postačí jejich přidávání, rychlý výběr a mazání.

hladiny

Prvním tlačítkem otevřeme Správce vlastností hladiny. V tomto okně můžeme hladiny přidávat či odebírat, nebo upravovat jejich další vlastnosti a chování. Přidání či odebrání hladin zajišťují tlačítka v levém horním rohu okna. Dále je tu řada funkčních ikon, které se objevují také v panelu nástrojů. Funkce těch nejdůležitějších ikon si v krátkosti vysvětlíme.

hladiny-okno

  • žárovka – zapínání a vypínání viditelnosti hladin. Výborná věc, pokud nechcete mít ve výkrese zmatek. Dávejte si však pozor na posouvání. Neviditelnou hladinu nelze uchopit a vybrat tak její prvky. Pokud nebudete mít při přesouvání části výkresu zapnuté všechny hladiny, může vás později čekat nemilé překvapení.
  • slunce/sněhová vločka – zmražení a rozmražení hladiny. Zde narazíte prakticky na stejné chování jako v případě změny viditelnosti. Zmražené hladiny se na rozdíl od skrytých hladin neregenerují a nejsou zahrnuté do funkce ZOOM maximálně. Pro běžného uživatele je však rozdíl zcela minimální.
  • zámek – uzamknutí/odemknutí hladiny – tj. možnost uzamknout editaci prvků pod určitou hladinou
  • barva – nastavení jednotné barvy pera pro celou hladinu. Tady pozor, barvu lze přidat i každému prvku individuálně tzv. „na tvrdo“, což důrazně nedoporučuji, protože je barvy v budoucnu zdlouhavé znovu měnit. Ujistěte se, že každý prvek přebírá nastavení podle své hladiny. Tedy že barva prvku ve vlastnostech odpovídá nastavení DleHlad.
  • typ čáry, tloušťka čáry – výchozí tloušťka čáry má hodnotu 0,25mm a lze ji upravit příkazem tlčáry. Doporučené tloušťky per si probereme dále. Platí zde podobné upozornění jako pro barvu.
  • zmrazit v aktuálním výřezu – zmrazení hladiny pouze pro určitý výřez na kartě rozvržení.
  • tiskárna – vykreslit/nevykreslit – určuje, zda se bude hladina tisknout do výkresu.

Správce vlastností hladin na konkrétním výřezu také umožňuje další nastavení. Můžete tak snadno měnit barvu per pro konkrétní výřez, aniž byste zasahovali do originálu na kartě model.

V základu nalezneme také hladinu 0, což je defaultní hladina, kterou nelze vymazat, ani přejmenovat. Tuto hladinu je výhodné využívat na kreslení bloků, které později převezmou nastavení barvy, tloušťky a typu čáry hladiny do které jsou následně vloženy.

Přiřazení hladiny určitému prvku lze provést velmi jednoduše. Prostě daný prvek či skupinu vybereme a v rozbalovací nabídce panelu nástrojů mu hladinu přiřadíme. Případně lze nejdříve vybrat hladinu a poté kreslit nové prvky, které ji budou mít už automaticky přiřazenou. Seznam hladin funguje klasicky abecedně.

hladiny-razeni

Když už jsme zmínili mazání hladin, zde narazíme na malou komplikaci. Totiž AutoCAD nám neumožňuje smazat hladinu, která obsahuje nějaký prvek. Před smazáním je tedy nutné všechny prvky v hladině vymazat. To může být někdy poměrně složité, protože výkres se časem zahlcuje nepořádkem například v podobě nevyužitých bloků, které mohou naši hladinu obsahovat.

Z tohoto důvodu lze výkres čistit. Klikněte na menu: Soubor – Pomůcky – Čisti. V dialogovém okně níže zadejte Čistit Vše. Nástroj vyčistí všechny nepoužívané bloky, hladiny či kótovací styly. Pokud nechcete přijít o některé styly či bloky, je možné každou kategorii čistit zvlášť.

cistit

Pokud byste chtěli smazat hladinu, která obsahuje nějaký prvek, pomůže příkaz laydel.

Vzhled výkresu

Na závěr dnešní kapitoly se s vámi ještě podělím o nastavení vzhledu výkresu tak, aby vypadal lépe na papíře. Nejedná se o data, která jsem si našel v příručkách, ale spíše něco co jsem získal empiricky na základě praxe. Následující údaje proto berte spíše jako doporučení.

  • Tloušťky čar – Jako silnou čáru využívám pero o tloušťce 0,53mm a jako tenkou čáru 0,18mm (výchozí). Všechny kóty a pohledy kreslím velmi tenkou čarou 0,09mm. Dělám tak i kvůli detailům (tepelná izolace, shluky čar), které se při tisku často slijí dohromady a vytváří tmavá místa. Podobně přistupuji také ke šrafám. Silnější typy čar využívám už pouze na naznačení řezů.
  • Písmo – nadpisy doporučuji dělat tučným fontem. Kóty naopak velmi tenkým. Pokud bych měl doporučit konkrétní typy fontů, pak na nadpisy využívám Arial nebo podobný bezpatkový font, na kóty a drobnější popisky isocp2, který je tvořen tenkými čarami a jeho čitelnost je výborná i při nižší velikosti písma. Rozhodně se však vyvarujte použití tradičních fontů na kóty. Takové písmo se velmi špatně čte a navíc svou tloušťkou narušuje čitelnost výkresu.
  • Začátečníkům často dělá problém popisová tabulka na výkresech. Na různých velikostech papíru má často různou velikost i vzdálenost od okraje. Tabulku vkládám přímo do rozvržení pomocí kombinace kláves Ctrl + Shift + C a Ctrl + V. Oproti tradiční klávesové zkratce mi klávesa Shift umožní zadat referenční bod, což může být například roh papíru, nebo také klidně počátek souřadného systému – bod 0,0. Další možností je zkopírovat celé rozvržení i s tabulkou. Takto budete mít konzistentní vzhled popisky na každém výkresu.

Tak a to je pro dnešek vše. Původně jsem do dnešního dílu chtěl zařadit také kótování, ale to si kvůli většímu rozsahu necháme na příště. Brzy se podíváme také na nastavení šraf a bloky. Na shledanou.

Seznam dalších dílů:


Učíte se rádi nové věci? Zkuste online kurzy VímVíc.

guest
9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Věra
Věra
6 roky

Prosím o pomoc – kde je chyba, když po otevření okna Vlastnosti hladiny vidím jen sloupec Stav hladiny a Název – dál nic a okno nejde nijak zvětšit, abych se dostala k dalším sloupcům nastavování. Díky za pomoc.

Martin
Martin
6 roky
Reply to  Věra

Jednoduše klikněte pravým tlačítkem na hlavičku sloupečku (Stav hladiny nebo Název – co zbylo) a rozjede se vám okénko, kde si zatrhnete, co všechno se vám má ukázat.

Věra
Věra
5 roky
Reply to  Martin

Nefungovalo, byla chyba v instalaci.

Tomáš
Tomáš
5 roky

Dobrý den, Prosím ako vypnem rozsvecovanie hladín … ked prebehnete kurzorom po akejkolvek čiare/hladine – rozsvieti sa … ako sa to da vypnuť ? autocad LT2013 – Ďakujem

Věra
Věra
5 roky

V posledním odstavci jste přislíbil článek o nastavení šraf a bloků…. prosím bude? A kdypak asi? Děkuji za odpověď.

Věra
Věra
5 roky
Reply to  Lukáš

To by bylo skvělé, snad se někdo přidá. Pro nás – uživatele, je škoda, že jste skončil v půlce. Držím nám i Vám palce. 🙂

Alice
Alice
5 roky
Reply to  Lukáš

Dobrý den,

Také se přimlouvám za další díly. Konkrétně bloky by se mi hodily, jsem z nich aktuálně dost zoufalá.