AutoCAD návod: 1. díl – Úvod do AutoCADu


Předmluva

Milý čtenáři,

o AutoCADu bylo napsáno už mnoho knih a příruček. Tloušťka publikací se s každou novou verzí podezřele zvětšuje a nechybí ani popisky s lákavými slovy – jako „mistrovství“ nebo „expert“. Většina začátečníků snadno nabude dojmu, že znalost všech funkcí a pojmů je pro efektivní práci klíčová, ale nic není vzdálenějšího pravdě.

Přesun od rýsovacího prkna k počítači nezměnil charakter rýsování. Výkresy se skládají ze stejných částí jako před lety a 90% práce vykonáme s hrstkou základních nástrojů. Díky technice však lidé pracují paradoxně mnohem složitěji než dříve.

Jako začínající uživatel jsem dlouho hledal návod, jak začít. Od jednoduchého ke složitému, od prvních čar k vytištěnému výkresu. Moje hledání však bylo neúspěšné. Měl jsem však to štěstí, že jsem poměrně brzy nastoupil do projekce a měl možnost se učit od zkušenějších. Po letech praxe tak s podobným návodem přicházím sám.

Ať se vám daří, Lukáš

Obsah a forma kurzu

 • Obsah kurzu pokrývá nejdůležitější znalosti v oblasti 2D kreslení od první čáry po tisk výkresu. Všechny principy vysvětluji na stavařských příkladech, ale lze je samozřejmě aplikovat i v dalších oborech.
 • Kurz je uspořádán od jednoduchého ke složitému, lekce jsou psány pro úplného začátečníka.
 • Některé části jsou doplněny o praktická cvičení, úkoly a videa, která vám pomohou lépe proniknout do problematiky.
 • Velký důraz kladu na efektivitu práce – jak s minimálním úsilím a minimem času nakreslit co nejvíce.
 • Nezaměřuji se na výčet funkcí. Jednak je to nuda a jednak je naleznete v každé příručce.

Výhody a nevýhody AutoCADu

Většina nových uživatelů nemá hlubší zkušenost s CAD programy, ale přechází na AutoCAD přímo od tužky a papíru. Oproti manuálnímu kreslení má práce na počítači hned několik výhod. Rýsování je rychlejší, přesnější a co do vzhledu i profesionálnější než u tradičních forem kreslení.

Kromě toho však CAD prostředí nabízí i některé výhody a nevýhody, které nemusí být pro uživatele hned patrné. Pojďme si je představit.

Výhody:

 • První výhodou je volba měřítka. U papíru jsme museli nejdříve popřemýšlet nad velikostí rýsovaného objektu a patřičně přizpůsobit měřítko formátu papíru. Poté samozřejmě následovalo zdlouhavé přepočítávání každého rozměru. V AutoCADu máme k dispozici nekonečnou plochu, můžeme si tedy dovolit rýsovat v měřítku 1:1. Na finálním výkresu lze měřítko libovolně upravovat a nám tak odpadá veškeré přepočítávání.
 • V AutoCADu se projektuje prakticky všude po celém světě. Spousta levnějších alternativ je uzpůsobena tak, aby jej napodobila.
 • Poměrně intuitivní a univerzální. Se základními znalostmi budete schopní narýsovat prakticky cokoliv. Od deskriptivní geometrie, přes složité grafy až po výkresy v libovolném oboru.
 • Naprostá přesnost co do rozměrů i úhlů.
 • Jednoduchá správa výkresů – vkládání tabulek, textů, obrázků je samozřejmostí.

Nevýhody:

 • Všestranné použití je zároveň negativem. Ve specializovaném programu můžete pracovat rychleji a jednodušeji. Pro architekty a stavaře může být lepším nástrojem ArchiCAD, který z každého modelu generuje pohledy či řezy a usnadňuje další práci. BIM modelování je všeobecně budoucností. Automatické vytváření řezů a pohledů šetří čas a eliminuje celkem dost chyb.
 • Pro skicování je stále vhodnější tužka a papír.
 • Cena. AutoCAD LT přijde na něco kolem 37 tisíc korun. Od roku 2016 lze licenci pouze pronajmout, roční pronájem za verzi LT je něco kolem 10 tisíc korun.
 • Nové verze mají jen minimum zásadních funkcí.

Seznam dalších dílů:


Učíte se rádi nové věci? Zkuste online kurzy VímVíc.

guest
8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
honza
honza
6 roky

jak se kreslí zdi v základním AUTOCADU ? (2 čáry vedle sebe, abych nemusel kreslit 2 čáry samostatně)

Miro
Miro
5 roky

Ahoj, prosim Ta chcem sa opytat ako sa vlastne kresli v autocade 1:1, ked tam chcem kreslit v metroch napr. ked potrebujem zadat rozmer 100m x 75m

awfafa
awfafa
5 roky

mohli ste spraviť aj pokročilé tutoriály do ACADu :/

Jarda
Jarda
5 roky

Zdravím a chci se zeptat: při pozicování se mo pod číslem pozice vytváří dlouhá čára – jak ji upravit? Dík za odpověď

Honza
Honza
5 roky

Měl bych dotaz. Mám autocad pro IOS a základní rýsovací prostor nemám neomezený, takže nemůžu zadávat hodnoty v milimetrech. Pokud chci například čáru dlouhou 15m a zadám tudíž 15000, tak mi nejde dostatečně oddálit abych ji viděl celou, nevim vůbec kde by mohl být problém. Jakmile otevřu výkres od někoho jiného problém je pryč.