5 tipů pro efektivnější práci v AutoCADu


#1 Rychlé ořezání/prodloužení

Nástroje oříznout a prodloužit jsou výbornou cestou, jak rychle a přesně rýsovat. Rohy zdí či okraje budou díky ořezání vždy naprosto přesné. Jen málo lidí však ví, že existují dva režimy pro práci s těmito nástroji.

Prvním režimem je klasické ořezání a prodloužení. Tím mám na mysli, že nejdříve vyberete referenční úsečku, pomocí které ukrojíte či prodloužíte druhou. Tato metoda si najde své uplatnění, existuje však ještě jedna. Mnohem rychlejší.

standartni-prodluzovani-autocad

V rychlém ořezání / prodloužení nemusíte označovat vůbec nic. Vyberete nástroj oříznout nebo prodloužit, stisknete Enter a označíte krajní část úsečky. Ta se ořízne, nebo prodlouží k nejbližšímu možnému prvku. V tuto chvíli můžete pokračovat dál znovu ořezat či prodloužit další čáru. Celý režim nakonec vypnete klávesou Esc. Místo klávesy enter lze také použít pravé tlačítko myši – viz návod na používání pravého tlačítka.

rychle-prodluzovani-autocad

To jestli ořezáváte nebo prodlužujete lze měnit stiskem klávesy shift, nemusíte tedy znovu klikat na panel nástrojů. Máte-li vybraný nástroj ořiznout, podržením klávesy shift ho dočasně změníte na prodloužit. Puštěním shift znovu ořezáváte.

#2 Kopírování mezi výkresy

Většina lidí ovládá klávesové zkratky Ctrl + C a Ctrl + V. Díky této kombinaci můžete kopírovat mezi dvěma různými výkresy nebo rozvrženími. Pokud stisknete klávesovou zkratku Ctrl + Shift + C, budete navíc dotázáni na referenční bod. I mezi výkresy tak můžete kopírovat přesně vzhledem k vámi vybranému bodu. Pokud bude například referenčním bodem roh výkresu, nebo počátek souřadného systému, snadno lze umístit přesně tabulky do všech rozvržení.

#3 Rychlý výběr

V rozsáhlých výkresech je často potřeba označit více prvků se stejnými parametry. Pokud například chcete vybrat více prvků ze stejné hladiny, se stejnou barvou či tloušťkou čáry, jděte do menu: Modifikace – Vlastnosti. V pravém horním rohu panelu vlastností klepněte na tlačítko Rychle vybrat. V následujícím dialogovém okně můžete vybírat prvky podle nejrůznějších společných vlastností.

Pokud máte před stisknutím tlačítka rychlý výběr označené jen některé prvky, výběr bude proveden pouze z vybrané skupiny.

rychle-vybrat-panel-vlastnosti

#4 Písmo

Spousta lidí se zatěžuje s nastavováním zbytečných komponent. Například písma. Jak tedy mít stejné písmo na kótách a v textu? Je to jednoduché, stačí si udělat kótu navíc a použít nástroj Rozložit. Pak už jen stačí smazat přebytečné čáry a máte základ pro váš text.

#5 Chytré tabulky

Osobně jen velmi nerad používám tabulky z AutoCADu. Daleko raději používám Excel, který je pro tabulky přímo stvořený. Pomocí kláves Ctrl + C a Ctrl + V lze tabulku jednoduše zkopírovat a vložit přímo do prostředí AutoCADu. Při vložení stačí jen zadat velikost písma. Kromě textu se zkopíruje i formátování mřížky a barvy jednotlivých polí. Bohužel taková tabulka má jednu zásadní nevýhodu. Text již nelze editovat z prostředí AutoCADu a je zapotřebí ji znovu vkládat.

Pokud byste chtěli Excelovou tabulku i AutoCAD spárovat, lze to. Při vytváření nové tabulky zaškrtněte volbu z datového propojení a pod zaškrtávacím tlačítkem spusťte správce datového propojení. Vytvořte nové a zadejte název. Poté stačí už jen vybrat soubor s tabulkou. AutoCAD reaguje na změny tabulek v Excelu. V případě uložení změny se po několika vteřinách dostaví upozornění na aktualizaci.


Učíte se rádi nové věci? Zkuste online kurzy VímVíc.

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments