5 častých problémů v AutoCADu


Jak zapnout příkazový řádek?

Zmizení příkazového řádku je častým problémem. Znovu jej lze zapnout stisknutím kombinace kláves ctrl + 9. Nevyužíváme však numerickou klávesnici, ale horní řadu kláves – tedy písmeno í.

Problém s písmy při vykreslování do pdf

Při exportu do pdf nás může potkat tato hláška – Písmo Arial nelze najít nebo vytvořit. Některé znaky se nemusí správně zobrazit nebo vytisknout.

pismo-autocad-pdf

Při bližším prohlédnutí výkresu často zjistíme, že se z některých znaků staly tečky. Zejména se jedná o textové bloky, kde jsou použity háčky a čárky. Tečky se neobjevují v náhledu, ale až ve výsledném pdf souboru.

Náprava je velmi rychlá. Nejdříve se přepneme do menu: Soubor – Vykreslit. Zvolíme tiskárnu DWG to PDF a klepneme na tlačítko vlastnosti vpravo.

autocad-pismo-pdf-reseni

Na další kartě zvolíme položku Uživatelské vlastnosti a poté klikneme dole na stejnojmenné tlačítko. Přibližně uprostřed nového okna se nachází pole s názvem Zpracování písem. V nabídce zvolte Zahrnout všechny a výkres znovu vykreslete.

autocad-vykreslovani-pisem

Smazání hladiny

AutoCAD umožňuje mazání hladin, pouze pokud neobsahují žádný prvek. Někdy se stane, že se výkres zanese nepořádkem – například v důsledku kopírování z jiných výkresů. Nepořádek ve výkresech lze odstranit v menu: Soubor – Pomůcky – Čisti.. , Čisti vše. Pokud nejdou hladiny ani poté smazat, použijte příkaz laydel. Příkaz smaže hladinu i se všemi prvky uvnitř.

Nejdříve je potřeba vybrat hladinu. To lze udělat kliknutím na prvek, který vámi zvolená hladina obsahuje (pokud prvek nemůžete najít, jeden si v této hladině vytvořte), nebo přímo napište název hladiny. Poté stiskněte Enter a ještě jednou potvrďte klávesou A a poté znovu Enter.

Rozdílná měřítka čar v modelu a výkresovém prostoru

Ve výkresovém prostoru a v kartě model jsou měřítka čar odlišná. Jak je sjednotit?

prikaz-psltscale

Zde pomůže příkaz psltscale 1. Tento příkaz je nutné zadat pro každý výkresový prostor zvlášť. Poté přejděte do menu: Zobrazit – Regeneruj vše.

Změna barvy pozadí

Jak změnit barvu pozadí v AutoCADu? Přepněte se do menu: Nástroje – Možnosti a na kartě Kreslení klikněte na tlačítko Barvy… V nabídce prvků vyberte Rovnoměrné pozadí a v pravo zvolte požadovanou barvu. Kromě pozadí můžete nastavit barvy libovolného prvku a to jak ve 2D tak ve 3D rozhraní.


Učíte se rádi nové věci? Zkuste online kurzy VímVíc.

4
Zanechat komentář:

avatar
1 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
VěraLukáš Recent comment authors
Věra
Host
Věra

Skvěle vybrané problémy!! Mám ale dotaz – např. u změny barvy pozadí píšete…“přepněte se do menu: Nástroje – Možnosti …atd. ale když jsem v pracovním prostoru Kreslení a poznámka (musím se v tom naučit) tak tam na liště Panely nabídek není příkaz Nástroje…a další, které mi velice chybí (např. Formát – pro nastavení např. Styl bodu, Jednotky,..). Věřím že se to někde najde, ale nemám potuchy kde. 🙁 Díky za pomoc.

Věra
Host
Věra

Styl bodu už jsem našla – v Pomůcky, Možnosti jsou pod tlačítkem „A“ v levém horním rohu. Ale Formát jsem stále nenašla.