AutoCAD


Hromadný export více rozvržení do PDF

V pátém dílu seriálu o AutoCADu jsme si pověděli něco málo o tvorbě rozvržení a odesílání výkresu na tiskárnu či tvorbě PDF. Dnes se podíváme na případ, kdy je potřeba vykreslit desítku, nebo stovku rozvržení. Vykreslovat PDF postupně a následně pomocí nějakého softwaru všechny výstupy spojit do jednoho by mohla být práce na celé dopoledne. My si… Pokračovat ve čtení.

Publikováno: 1.5.2016, Autor: Lukáš

AutoCAD návod 7.díl – Kóty

Dnes se podíváme na nepostradatelnou součást každého výkresu – kótování. Vytvoříme si kótovací styl a ukážeme si jeho podrobnější nastavení. Dále si předvedeme jak kóty využívat a jak s nimi rychle a efektivně pracovat. Povíme si také něco o vzhledu – jaké použít písmo a kterému se raději vyhnout. Kótovací styl ovlivňuje vzhled kót ve… Pokračovat ve čtení.

Publikováno: 26.3.2016, Autor: Lukáš

AutoCAD návod 6.díl – Práce s hladinami, vzhled výkresu

Jak jsem minule slíbil, dnes se podíváme na detailnější nastavení hladin. Vysvětlíme si, jakým způsobem s hladinami lépe a efektivněji pracovat. Aby to nebyla jen suchá teorie, na závěr přidám několik málo tipů pro kvalitnější vzhled výkresu a navážu tak na předchozí kapitolu o tvorbě výkresů. Hladiny jsou základem každého serióznějšího CAD programu. Když však dojde na… Pokračovat ve čtení.

Publikováno: , Autor: Lukáš

Tvorba vlastních šraf v AutoCADu

Tvorba vlastních šrafovacích vzorů se může zdát jako složitý proces, kterému se většina lidí bude chtít za každou cenu vyhnout. Nebudu to rozporovat :). Každý uživatel si většinou vystačí se základní škálou vzorů, případně jejich modifikacemi. Třeba je možné problém vyřešit změnou rotace, měřítka nebo jiným typem čáry jednoho ze základních vzorů. Možná stačí proložit… Pokračovat ve čtení.

Publikováno: 25.3.2016, Autor: Lukáš


AutoCAD návod 5.díl – Tvorba výkresu a práce s rozvržením

V dnešním dílu se budeme zabývat jedním z nejdůležitějších a pro začátečníky jedním z nejpalčivějších témat. Povíme si, jak dát výkres na papír (například A3) v nějakém zcela konkrétním měřítku a vyexportujeme si pdf soubor. Využijeme přitom nástroje pro práci s rozvržením, která AutoCAD nabízí. Před samotným začátkem si znovu dovolím upozornit na jeden důležitý… Pokračovat ve čtení.

Publikováno: 19.3.2016, Autor: Lukáš

AutoCAD návod 4.díl – Režimy kreslení a další pomůcky

V minulém díle jsme trochu předběhli teorii a zkusili si nakreslit malý půdorys. Dnes se podíváme na další nástroje, které rýsování usnadňují. Budeme se bavit o režimech kreslení a dalších pomůckách, které upravují charakter rýsování. My jsme se už setkali s režimem orto, který zajišťuje kolmé rýsování – dnes se podíváme trochu dál a znalosti rozšíříme. Panel… Pokračovat ve čtení.

Publikováno: 18.3.2016, Autor: Lukáš

5 častých problémů v AutoCADu

Zmizení příkazového řádku je častým problémem. Znovu jej lze zapnout stisknutím kombinace kláves ctrl + 9. Nevyužíváme však numerickou klávesnici, ale horní řadu kláves – tedy písmeno í. Při exportu do pdf nás může potkat tato hláška – Písmo Arial nelze najít nebo vytvořit. Některé znaky se nemusí správně zobrazit nebo vytisknout. Při bližším prohlédnutí výkresu často… Pokračovat ve čtení.

Publikováno: 10.3.2016, Autor: Lukáš


Těžiště a momenty setrvačnosti v AutoCADu

Pro stavaře je často důležité správně spočítat těžiště a momenty setrvačnosti určité plochy. Dělat však podobné výpočty ručně bývá otrava, v AutoCADu je to otázka několika okamžiků. Nejdříve je nutné nakreslit požadovaný průřez pomocí nástroje polyline (křivka). Obrazec musí být uzavřený. Já jsem si například vytvořil nosník ve tvaru písmene T.4 AutoCAD všechny parametry počítá od… Pokračovat ve čtení.

Publikováno: , Autor: Lukáš