AutoCAD návod 5.díl – Tvorba výkresu a práce s rozvržením


V dnešním dílu se budeme zabývat jedním z nejdůležitějších a pro začátečníky jedním z nejpalčivějších témat. Povíme si, jak dát výkres na papír (například A3) v nějakém zcela konkrétním měřítku a vyexportujeme si pdf soubor. Využijeme přitom nástroje pro práci s rozvržením, která AutoCAD nabízí.

Před samotným začátkem si znovu dovolím upozornit na jeden důležitý fakt. V AutoCADu máme k dispozici nekonečnou plochu a proto můžeme kreslit v měřítku 1:1 a oproti omezenému listu papíru nemusíme rozměry přepočítávat (a kreslit si hranice papíru). Pokud tedy zadáme délku úsečky 5, může to být 5 milimetrů, 5 metrů, 5 stop, nebo třeba 5 palců. Základní princip AutoCADu je takový, že v něm lze rýsovat vše od detailu šroubového spoje po urbanismus měst a každý může používat smysluplné jednotky.

Dobrá, ale když si každý může zvolit vlastní jednotky, jak z modelu dostaneme něco v konkrétním měřítku? Brzy si vše ukážeme.

Rozvržení

Zatím jsme se zabývali pouze kreslením uvnitř karty model. V levé spodní části kreslící plochy se však nacházejí kromě Modelu i karty s názvem rozvržení. Po kliknutí na tuto kartu se přesuneme do trochu jiného prostředí, než na které jsme byli zvyklí. Vidíme plochu, která symbolizuje hranice papíru a čárkovaně okraje tisku pro aktuálně nastavenou tiskárnu. Uvnitř papíru se nachází obdélník, uvnitř kterého můžete rozpoznat zmenšeninu vašeho výkresu. Tento obdélník se nazývá výřez a bude o něm ještě dále řeč.

poloha-rozvrzeni

Každá karta rozvržení bude v budoucnu symbolizovat jeden papír, tedy (většinou) jeden samostatný výkres. Rozvržení lze přidávat, kopírovat, přesouvat i mazat a to po kliknutí pravým tlačítkem na jednu z karet a vybrání příslušného příkazu. Každé rozvržení lze také pro lepší orientaci dvojitým kliknutím na kartu přejmenovat.

rozvrzeni-layout

Výřezy

Teď začíná ta pravá legrace. Ještě předtím, než se pustíme do tvorby výkresu, je potřeba si vysvětlit pojem výřez.

Výřez má na první pohled podobu obyčejného obdélníku (viz. označení obrázek výše), po dvojitém kliknutí do vnitřní oblasti se však jeho okraje zvýrazní a my se v rámci výřezu přesuneme do modelového prostoru, kde můžeme náš výkres libovolně přibližovat a oddalovat. Po dvojitém kliknutí mimo oblast se výřez uzavře a to co jsme z modelu vybrali, respektive na co jsme přiblížili zůstane „zmraženo“ na výkresu. Výřezů můžeme využít desítky a každý z nich může zobrazovat různou část téhož modelu v potřebném měřítku. Trochu se to dá přirovnat k systému Windows, kde máte otevřeno několik oken a v každém z nich se odehrává něco jiného.

Výřezy jdou však ještě dále. Můžeme jim nastavit zcela konkrétní měřítko, nebo v rámci samostatného výřezu schovávat, zobrazovat a přebarvovat hladiny. Je to opravdu mocný nástroj pro tvorbu výkresů. Panel výřezů zapneme v menu: Nástroje – Panely nástrojů – AutoCAD – Výřezy.

panel-nastroju-vyrezy

Panel nástrojů s výřezy obsahuje jen několik málo tlačítek. Nejpoužívanější je druhé a třetí, které zajišťují kreslení základních tvarů výřezů. Políčko na konci panelu zobrazuje po označení výřezu jeho aktuální měřítko a tuto hodnotu lze měnit.

Tvorba výkresu

Teorie bylo dost, teď zkusíme konečně vytvořit výkres. Pro příklad jsem použil jednu ze svých starších prací – zaměření ocelové haly. Rád kreslím v metrech. Jedna délková jednotka na modelu tedy odpovídá 1 metru. Já bych rád svůj výkres dal na papír o velikosti A3 v nějakém smysluplném měřítku spolu s rozpiskou a vygeneroval si pdf soubor. Pro lepší pochopení jsem celý proces tvorby výkresu nahrál na video a umístil jej na konec návodu.

  • Nejdříve se přepneme do karty Rozvržení 1, klikneme na kartu pravým tlačítkem a zvolíme Správce nastavení stránky. V nově otevřeném okně klikneme na volbu Upravit.

nastaveni-papiru

  • V dialogovém okně Nastavení stránky navolíme důležité informace. Nejdříve zvolíme tiskárnu, nebo plotr. My ale nechceme rovnou tisknout, chceme si vytvořit pdf, proto využijeme virtuální tiskárnu DWG to PDF. Ta by měla být součástí AutoCADu, případně lze nainstalovat virtuální tiskárnu PDFCreator, která je ke stažení zdarma. Pod nastavením tiskárny lze zvolit velikost papíru. My zvolíme velikost A3 (420 x 297mm). Měřítko vykreslování zvolíme 1:1. V části Tabulka stylu vykreslování zvolíme monochrome.ctb, protože náš výkres bude černobílý. Pokud bychom chtěli tisknout barevně, podle barvy našich vrstev, nevolíme nic. Zvolíme orientaci papíru na šířku a na závěr klikneme na OK.
  • Na první pohled se nic zvláštního nestalo, pouze jsme nastavili velikost papíru, jakou chceme. Teď se budeme věnovat vnitřku výkresu tedy rozmístění výřezů a nastavení měřítka. Počáteční výřez vymažeme a vytvoříme nový, abychom věděli jak na to. V panelu výřezy klikneme na druhé tlačítko se symbolem čtverce a v rozvržení vytvoříme nový výřez, podobně, jako kdybychom kreslili obdélník. Po dokončení se uvnitř výřezu nachází váš výkres a po dvojitém kliknutí do oblasti výřezu se v něm můžeme volně pohybovat podobně, jako v modelu. Pokud konkrétní výřez pouze označíme (ne dvojitým kliknutím, ale pouze jedním kliknutím či výběrem) označí se výřez podobně jako obdélník v modelu. V rozích výřezu se nachází modré body, pomocí kterých můžeme s výkresem dále pracovat a upravovat jeho rozměry. V rozvržení můžeme také využívat všechny klasické nástroje, na které jsme zvyklí.
  • Teď přijde to nejdůležitější, potřebujeme si stanovit hodnotu měřítka. To je pro začátečníka téměř vždy ošemetná záležitost. Dobrá zpráva však je, že jakmile se ustálí váš styl rýsování, hodnoty měřítka už se nemění a používáte je vlastně pořád dokola. Hodnotu měřítka zadáváme přímo do panelu nástrojů Výřezu po označení konkrétního výřezu.

meritko-rozvrzeni

  • Pokud jste kreslili jednotku v modelu jako milimetr a chcete výkres například v měřítku 1:50, postupujete jednoduše. Do políčka zadáte 1:50, nebo hodnotu 0,02 a stiskněte Enter. Pokud chcete výkres v setině, zadejte 0,01, nebo 1:100 a tak dále. Já však mám svůj výkres v metrech a všechno co nakreslím je 1000x menší, než kdybych rýsoval v milimetrech. Tyto hodnoty pro mě nefungují a proto je musím 1000x zvětšit. Budu-li chtít měřítko 1:100, zadám do panelu nástrojů hodnotu 10 a pro 1:50 zadám 20. V tom je celá věda.
  • V mém příkladu se výkres v měřítku 1:50 na papír nevejde, proto volím 1:100. Teď zkusím výkres vykreslit pomocí kláves Ctrl + P nebo v menu: Soubor – Vykreslit. Ve výsledném PDF souboru je však vidět rámeček výřezu o který nestojím. Musím proto udělat několik posledních úprav. Vytvořím novou vrstvu s názvem výřezy a ve sloupečku vykreslit zaškrtnu malou ikonu tiskárny. Pokud výřez přesuneme do této hladiny, rámeček výřezu se nevytiskne, ale jeho obsah ano.

hladiny-nastaveni-vyrezu

  • V rozvržení můžeme vytvářet i další úpravy – vkládat tabulky, rozpisky či nadpisy. Nic z toho, co vložíme do rozvržení se nepromítne do modelu, ale vše bude vidět na papíře. Využijte této vlastnosti a nedávejte tabulky do modelu, ale přímo na výřezy. Usnadní vám to orientaci a budete mít ve výkresech pořádek.
  • Výkres nyní stačí vytisknout a AutoCAD nám automaticky vygeneruje pdf soubor. Případně můžeme dát výkres rovnou na papír navolením konkrétní tiskárny.

Ještě malá drobnost. Výřezy mají občas jiné měřítko čar, než model. Moje čerchované čáry se na výřezu v podstatě slily do plné. Řešení je jednoduché – v rozvržení stačí napsat příkaz psltscale 0 a potvrdit Enterem. Poté přejděte do menu: Zobrazit – Regeneruj vše. Tím by se mělo měřítko čar srovnat.

Video

Pokud by vás zajímalo, jak vykreslit více rozvržení do jednoho PDF souboru najednou, sepsal jsem článek o hromadném exportu do PDF.

Dnešní díl jsem zařadil trochu předčasně i na úkor složitosti. Na druhou stranu, každý kdo používá AutoCAD potřebuje mít svůj výkres i v papírové podobě. Příště se vrátíme zase do zajetých kolejí. Detailněji se podíváme na kóty a vrstvy.

Seznam dalších dílů:


Učíte se rádi nové věci? Zkuste online kurzy VímVíc.

guest
14 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tom
Tom
6 roky

Prosím prosím o návod, jak vložit do výkresu správně rámeček a rohové razítko. Mám s tím velké problémy a na internetu toho o tomto tématu zrovna moc není. Děkuji.

Martin
Martin
6 roky

Dobrý den, taky mám tak trochu problémy. Mám výkres katastrálního území nakreslený v měřítku 1:5000. Chtěl bych toto území vytisknout v měřítku 1:1000 a ještě ne celé území, ale pouze část. Bojuji s měřítkem, buď mam výkres hrozně malinkatý nebo naopak obrovský, nerozumím tomu, pokud by mi to někdo vysvětlil byl bych vděčný.
děkuji

Věra
Věra
5 roky
Reply to  Martin

Pro Martina dost pozdní odpověď, ale třeba pomůže někomu jinému.
V AutoCADu se vše vynáší v měřítku 1:1 (pouze si rozhodnu zda jsou jednotky m nebo mm), takže pokud netvoříte rozvržení, ale tisknete z modelu, jde jen o to správně nastavit velikost formátu papíru, na který se bude tisknout. Pro jednotky m, měřítko 1:1000 a velikost např. A3 nakreslím obdélník o velikosti 420000×297000 a ten si pak posunu na místo, které chci vytisknout. Vždy je to skutečný formát x měřítko. Např. pro 1:50 na A4 je to (210×50) x (297×50) = 10500 x 14850.

Marek
Marek
5 roky

Možná jste mi právě zachránil život

MadyDollar
MadyDollar
5 roky

Stručný a výborný návod, takto by to mělo vypadat. Mockrát díky 🙂 Měl bych jeden problém: v rozvržení mi to nevykresluje typy čar. V půdoryse v záložce model mám čerchovanou, ale ve Výřezu vidím všechno plně. Kde dělám chybu?

Janek
Janek
5 roky

Zdravím,
potřeboval bych poradit. Mám předělat soubor s nákresem budovy, silně obdélníkového tvaru. „Rozvržení 2“ je v tomto případě v pořádku, rozměrově odpovídá budově (pro představu 297×1200 mm), nicméně potřebuji vytisknout „Rozvržení 1“. To ovšem je zmenšeno na rozměr A4 (210×297), navíc sesunuto pouze k pravému dolnímu rohu. Jak změním rozměr kreslící plochy?

Tomáš
Tomáš
5 roky

Dobrý den, výkres v modelu se mi nezobrazuje do rozvržení. Jak jednoduše udělat výřez? Díky.

Martin
Martin
4 roky
Reply to  Tomáš

Na každé ploše když se člověk ztratí, pomáhá dvakrát stisknout kolečko myši a tím se vše nakreslené dostane na obrazovku v maximální možné velikosti aby tam bylo vše.

Daniela
Daniela
4 roky

Dobrý den,
Ve výřezu se mi nezobrazuje text, kterým mám v modelu popsané místnosti a vyplněnou tabulku, atd. Nevíte čím by to mohlo být? 🙂
Děkuji za odpověď